angola vlajka

Angola

Angola
Angolská republika
Afrika

Rozloha: 1 246 700 km2
Velký pobřežní stát na pobřeží jižního Atlantiku. Cabinda je pobřežní enkláva bohatá na ropu na sever od řeky Kongo.
Počet obyvatel: 18 992 707
Hlavní město: Luanda
Národy: 60 (3% nedotčeno)
Úřední jazyk: Portugalština
Jazyky: 41

Náboženství

Náboženství počet %
Křesťané (katolíci) 17,870,238 94.09%
Evangelikálové 4,277,143 22.5%

Výzvy k modlitbě:
Čtyřicet let téměř neustálé války (1962-2002) zničilo Angolu. Nejvíce utrpěli nevinní civilisté – 90% obětí byli civilisté, miliony byly vykořeněny, jejich domovy a kostely zničeny a hlad byl použit jako vyjednávací čip v mocenské hře o pomoc. Jeden z 350 Angolanů je obětí nášlapných min, 70-90% populace žije v chudobě a délka zničených nebo poškozených silnic dosahuje téměř dvojnásobku obvodu planety. Větší než fyzické poškození jsou psychické, sociální a duchovní rány, jejichž překonání bude vyžadovat roky.

Modlete se za:

a) Ty, kteří se snaží zmírnit fyzické utrpení vyčištěním nášlapných min a přestavbou infrastruktury, domů, nemocnic, škol a kostelů. Šest milionů nášlapných min je odstraňováno – více než 80 000 lidí je však již ochromeno. První známky pokroku jsou slibné. Zapojeno je mnoho agentur, včetně WVI, Tearfund a několik konsorcií církví a agentur, jako je Church Action v Angole.

b) Hojení neviditelných ran. Smiřování je pečlivý proces a pouhý počet těch, kteří ubližují, znamená, že dlouhodobé potřeby jsou více poradenství a školení.

Luanda a další velká města přitahovala vysídlené osoby, ale neměla kapacitu je správně ukrývat, takže rychle vznikly špinavé squatterské tábory. Velká část venkovského obyvatelstva uprchla do městských oblastí kvůli nedostatku potravin a nedostatečné bezpečnosti. Vláda je obviněna z toho, že se o tyto neochotné uprchlíky nestarala. Existuje velké množství osiřelých a opuštěných dětí; mnozí jsou příbuznými falešně obviněni z čarodějnictví jako záminku, jak se jich zbavit. Jiní jsou nuceni nebo prodáváni k prostituci, aby se uživili. Modlete se za ty, kteří pracují s městskými chudými a za ohrožené děti.

Sdílejte